Robia šaty človeka?

Autor: Dalibor Pargáč | 9.7.2015 o 9:58 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  198x

Dnešný človek aj napriek obrovským možnostiam nie vždy nosí svoj odev s noblesou. Je však skutočne pravdou, že zo spôsobu obliekania možno usúdiť, akú máme povahu a kým vlastne sme?

John je niekoľko rokov na Slovensku. Vždy, keď sa niekde objaví, vzbudí pozornosť svoju vzpriamenou postavou a upätým kabátom. Nosí oblek, ktorý pôsobí ako by ho mal po mladšom bratovi. Pritom je to značkové oblečenie zo skvelého materiálu. V čase, keď všetci mladí muži okolo chodia v tričkách a mikinách, John nosí oblek s kravatou ako po dedkovi. Nie je to povinná výbava k profesii, je to jeho životný pocit.

Giuseppe žije na Slovensku už tiež roky. Nikdy však nechodí inak, ako vo frajerských čiernych džínsoch a čiernom tričku do V. Vždy skvelý zostrih a vône, oslovujúce ženy všetkých vekových kategórii. Neprejde okolo neho žena, na ktorú by sa neusmial. Kamarátkam pochváli oblečenie, alebo dokonca poradí, čo im pristane. Nie je to preto, že by sa im chcel vnútiť, alebo priamo od nich niečo žiadal. On je jednoducho taký.

Možno si predstaviť ešte väčší rozdiel, ako je ten, ktorý panuje medzi týmito dvoma mužmi? Ich oblečenie, štýl a prístup sú navzájom od seba na hony vzdialené. Brit sa svojou zdržanlivosťou, ktorá hraničí až s ošumelosťou a Talian so svojou až živočíšnu radosťou zo života.

Sú charakteristickí pre svoju kultúru, alebo sú len výnimkami potvrdzujúcimi pravidlo?

Angličania chcú svojim obliekaním ukázať, že prináležia k určitej spoločenskej vrstve. Ako by hovorili: "Patrím k tým, čo sa obliekajú u ..." To sú tí, ku ktorým naša rodina patrí už stáročia. Tí, čo správne žijú, jedia, investujú, chodia do správneho kostola. Ja som rovnaký ako oni, a tým som silný. "

Johnov oblek vyzerá, že ho pokojne mohol nosiť jeho otec alebo strýko. Je z tak kvalitných materiálov, že ho môžu nosiť aj viaceré generácie.
Naproti tomu si predstavme narcistického muža s maximálnym záujmom o seba, svoje telo, dušu, ale hlavne o to, ako toto všetko pôsobí navonok. To je Talian. Je posadnutý svojou dôležitosťou a je to jeho zábava sledovať, či zapôsobil viac alebo menej, ale vždy zapôsobiť musí. Akási teatrálnosť je už vo výchove v talianskych rodinách. Prvok ukazovania sa na verejnosti je vlastný aj mužom z nižších spoločenských vrstiev. Ale je nutné mať oblečenie, v ktorom je možné sa ukazovať. Nie jarmočným farbami alebo strihmi, ale eleganciou a štýlom. Taliani nezaprú, že ich krajina je kolískou renesančného maliarstva a staviteľstva, miestom, odkiaľ sa do celej Európy šírili umelecké smery a nové podoby kultúry v obliekaní, bývaní, kúpaní, atď ... Prirodzenosť, s akou Taliani nosia svoju minulosť v sebe je obdivuhodná. Ako by svojou image hovorili tým okolo: som sám sebou a som si toho vedomý.

Nedbalá elegancia je najcharakteristickejším prvkom Giuseppeho šatníka. Nenosí viazanku. Keď má košeľu, tak vždy s prvými gombíkmi rozopnutými. Sako z mäkkej látky v kvalitnom prevedení alebo koženú bundu. Nosí tiež dlhý plášť a keby žil v 19. storočí, určite by nosil cylinder a palicu. Stojí za otázku, kto asi u nich doma viac času trávi pred zrkadlom – on alebo jeho žena?

John asi pred zrkadlom nestáva. Potrebuje dobrý oblek, aby bol oblečený, aby mu nebolo zima, aby bol ucelený. Giuseppe svojim zovňajškom žije a teší tým aj okolie. Sú tak odlišní a v každom z nich sa jasne zrkadlí kultúrne prostredie, z ktorého pochádzajú, ale aj ich povaha, temperament a osobnosť. Ozaj, ako je to vlastne s nami Slovákmi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?